Palya Bea - országos koncert turné a költészet napja alkalmából

2008. 04. 01.
”Még nem tudom, mennyi nekem, még hallgat bennem a Lélek - írtam két évvel ezelőtt a Psychéről, Weörestől vett szavakkal. Most, két év elteltével többet tudok már, Lónyai Erzsébet új életre kel bennem. Megéneklem hát a Költőnőt és vele a Költőt. S persze magamat is. Most lett itt az ideje, ezt a lemezt nem lehetett előbb bemutatni.„ – Palya Bea
 
2008. március 25. – április 10.
Az előadás zenéjét, a közreműködők kiapadhatatlan kreativitásának, valamint Palya Bea, Jelinek Balázs, Lukács Miklós, Novák Csaba, Lavotta János, Bethorn Lajos Úr és Rouget de Lisle műveinek felhasználásával komponálta, instruálta és hangszerelte: Gryllus Samu.

ELŐADÓK:
Palya Bea - ének
Dés András- ütőhangszerek
Lukács Miklós- cimbalom (Debrecenben: Balogh Kálmán)
Novák Csaba – nagybőgő
Szokolay Dongó Balázs -  fúvós hangszerek
Lantos Zoltán – hegedű (Dunaújvárosban: Balázs Gergő)
 
Közreműködik: Gálffi László illetve Keszthely és Vác esetében: Téri Sándor színművész
 
HELYSZÍNEK:
Március 25. Keszthely, Balaton Színház
Március 26. Pécs, Pécsi Nemzeti Színház Kamaraszínháza
Március 28. Miskolc, Művészetek Háza
Március 30. Győr, Richter terem
Március 31. Vác, Művelődési Ház
Április 4.     Dunaújváros, Bartók Béla Kamaraszínház
Április 5.     Sopron, Liszt Ferenc Kulturális Központ
Április 7.     Szolnok, Aba-Novák Kulturális Központ
Április 9.     MŰVÉSZETEK PALOTÁJA BARTÓK BÉLA HANGVERSENYTEREM
Április 10.   Debrecen, Kölcsey Központ
 
AJÁNLÁS AZ ELŐADÁSHOZ
Bea egy miskolci lapban, az újságíró kérdésére így ajánlja az előadást:
„Jó lesz. Sokat fognak nevetni és sírni.
Ha nem ismerik a szöveget, érdemes nagyon „kiürült“ - friss, vagy épp fáradt, de beengedő - állapotban beülni, nézni és hallgatni az előadást. Nagy falat. De megéri. Én mindenképp ajánlom, hogy ha van módjuk rá, forgassák a kötetet, vagy hallgassák a lemezt. Ez egy mély-fúrás, az eddigi munkáimhoz képest is, de a történet - és remélem, a lemez is – olyan magasságokba repít, hogy utána nehéz lesz magunkat távoltartani Psychétől. És hihetetlen a humora! Sokat, sokat lehet nevetni, a jelenetek nagyon képszerűek, a szavak festenek.
Az előadás koncert-jellegű, a zene népzenei és kortárs elemeket is tartalmaz. Cimbalom, bőgő, ütő, fúvósok, hegedű szól, gyönyörű a zene, amely a dalokat hordozza. Egyszerre földközeli - például sok cigánydallamot használunk – és egyszerre légies, eleve a cimbalom hangzása miatt is. Sok színházi elem is lesz, Gállfi László a Psyché-életrajzból olvas fel, illetve a kor egy szigorú, s szigorában tréfás irodalomkritikusát is megjeleníti.“
 
A Psyché zenei anyaga, amelyet Gryllus Samu zeneszerző Palya Beával és együttesének zenészeivel közösen alkotott, lényegében egy kortárs zenei mű, amelyben azonban felismerhetően megjelennek a Psyché korára jellemző zenei dallamok, a szövegek ihlette, és Weöreshez oly közel álló népzenei motívumok, és a zenészek által „hozott” jazzes, improvizatív elemek.
 
 
MEGOSZTÁS

További hírek

2023. 11. 28.
Mintha megtörtént volna a generációs váltás a magyar jazzben. Új, magabiztos nemzedék jött, tisztelik a hagyományokat, de nem tartják be a stílusok közötti határokat. Egyik képviselőjük Orbay Lilla
2024. 04. 28.
Nem a hangszereiket nézik, nem a közönséget és nem a pénztárat. Ilyen zene akkor születhet, amikor néhány tehetséges ember távolba néz, és tekintetük valahol a horizonton túl találkozik.
2024. 04. 16.
“Fel a fejjel!” hangzik a jól megszokott bíztató szólam. "Bolyki Balázs és a B4" vadonatúj dalában, valahogy ez a mondat most mégis megtelik igazi tartalommal.
2024. 04. 16.
Rocktörténeti tény, hogy ez a bizonyos album 1993-ban készült el, és akkoriban még a jó öreg magnó kazettának örülhettünk, mert hát ez volt vagy a bakelit.
2024. 04. 14.
Lemezajánló: VENI - Escaping game (Hunnia Records) a kedvenc külső szerzőnk, Szabó János tollából. "füge fölött függőágyban"
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink