Reklámok a Fesztiválon

2011. 07. 19.

 "A márkamegjelenések terén az idei fesztivál sem hozott óriási újdonságot, habár márkázott volt az összes színpad, bódé és sátor, de ezek többsége lényegében megegyezett az előző évivel – persze nem gondoljuk, hogy ez a fesztiválozókat bármennyire is zavarta volna" - írt a Kreativ.hu a Hegyalja fesztiváli látogatása után.

Márkamegjelenéseket figyelték és megállapították, hogy "sör, bor, pálinka, fény, chips, üdítők – minden, ami alkohol, és minden, ami fesztiváltermék jelen volt a 2011-es Hegyalján is". 

Egy mai átlag fesztiválozónak biztosan nem jut eszébe, hogy a zenei fesztiválok anno azért indultak, hogy legyen egy hely, ahol az embereket nem érik a modern élet legláthatóbb termékei - a reklámok, a politika, a manipuláció. A 60-as - 70-es évek rockzenekarai eleve olyan életfelfogást sugalltak hatalmas erővel, amely mellett nem tudtak volna megmaradni cigarettát reklámozó lánykák vagy reklámplakátok – a közönség kiközösítette volna őket. Ma a kikapcsolódni induló fiatal olyan helyekre érkezik, ahol a dohánytermék és alkohol reklámok koncentrációja magasan az átlag fölött van. 

Megszelídült a zene és hiába van hörgős metál vagy extrém techno – ezeknek a durvásága mögött nincs semmi. Ha lenne, nem férnének be a nagy fesztiválokra, a rádióba, mert netán hatásuk lenne a közönségre és az művelne valamit, ami elvonná a figyelmét a fogyasztástól. Hányan figyelték fel Najmányi László Sziget fellépését lemondó körlevelére, amelyben elmondja, hogy nem hajlandó aláírni a művészi szabadságát korlátozó (politikai véleménynyilvanításról való tartózkodás vállalása) fellépésről szóló szerződést?

Mára komoly fellépőket felvonultató fesztivált reklámszponzor nélkül megcsinálni lehetetlen. Ebben a zenészek és a közönség egyaránt vétkesek – a zenészek azért, mert elfogadták a lemezipar „simító” nyomását, a közönség azért, mert hagyta degradálni magát zenefogyasztóvá. A fogyasztó pedig az olcsóságot meg a grátiszt keresi, nem hajlandó kifizetni sem a zene, sem a belépő árat. Ott ahol megszűnik a valódi energiacsere – a művész csakis önmagát adja, a rajongója az univerzális csereeszközzel kifejezi a hálát – ott belép a manipuláció. Ebben a világban minden lehetséges, de semmi nem történik. Palotai Zsolt West Balkán tragédiájáról szóló eszmefuttatását ajánljuk mindenkinek, aki kíváncsi a megnyilvánulásaira.

Létezik egy interneten terjedő kezdeményezés – a zenekarok közvetlenül a rajongóikat kérik, hogy támogassák meg az új lemezük felvételét pénzzel. Te megtennéd?

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 05. 19.
A Fülesbagoly KID elnevezésű, június 15-én zajló eseményre énekes és hangszeres kategóriában jelentkezhetnek általános és középiskolás diákok.
2025. 05. 16.
A csapatokra osztott résztvevőknek music supervisor vendégek briefjei alapján kell megírniuk és rögzíteniük naponta egy-egy dalt. Van lehetőség mindhárom, vagy akár csak egy napra is jelentkezni.
2025. 05. 06.
Április 14.-én jelent meg a Mojo zenekar hetedik, "The best is yet to come" című lemeze. A lemezen 11 szám található, amiből csak egy dal feldolgozás.
2025. 05. 05.
A zenész ugyanolyan ember, és néha focizni is tud. Persze, mondhatjuk, hogy azért fordulnak a foci felé a zenészek, mert arra többen kíváncsiak, de a mi esetünkben az esemény jótékony célú.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink