Magyar Péter (ex-Európa Kiadó) – „Csörömpölést vállalok”

2020. 06. 22.

A Dalok.hu terjesztésében jelenik meg online Magyar Péter különleges lemeze. Az Európa Kiadó egykori dobosának anyagára rockos, dzsesszes és kísérleti felvételek egyaránt felkerültek, a számok többsége tisztán instrumentális, ének nélkül.

    "Nem popzenét csináltam. Magyar Péter Archív néven tettem közzé ezeket a számokat, amivel arra utalok, hogy nagyrészt archív felvételek kerültek a CD-re, másrészt le vagyok íródva, és nem vagyok már mai gyerek" – mondta a zenész az MTI-nek.

Magyar Péter nemcsak a legnépszerűbb underground zenekar dobosa volt. Számos más projektben vett részt, például a rövid életű, de komoly hatású Trabantban. Ezen a lemezen hallhatóak együttműködései Másik Jánossal (Cseh Tamás, Európa Kiadó, Trabant), Xantus János filmrendező, Szemző Tibor kortárs zeneszerző, Kirschner Péter gitáros és Gyenge Lajos dobos. 


A 80-as évek nagyjai. Magyar Péter a középen. Forrás: Artpool.hu  

A tizenkilenc szám között stúdió- és koncertfelvételek egyaránt találhatók. A legtöbb darabban Magyar Péter dobol, illetve ütőhangszereken játszik, de akad olyan, amelyikben gitározik, billentyűs hangszereket szólaltat meg vagy basszusgitározik, öt track esetében pedig a hangja is hallható. Ezek közül három hagyományos értelemben vett rockdal (Hol lehet?, Máté, Elfutnék), a nyitószám, a Nem veszett el népdal alapú, A csillagász szerelme pedig vers. A vokális számokat 2016-ban rögzítették a Studio Lilyben, az ének nélküli szerzemények korábbiak, van közöttük három évtizeddel ezelőtti is.


   

Magyar Péter 1982-ben, a néhány hónap után távozott Salamon András helyére került a Menyhárt Jenő által alapított Európa Kiadóba, és megszakításokkal mintegy negyedszázadon át volt tag, a csapat kilenc lemezén működött közre.

Az utóbbi években a Müller Péter Sziámi-féle Isolatedben játszott, időnként feltűnt a Balaton koncertjein. Hosszan tartó betegség után 2018-ban hunyt el.

Az albumot ITT töltheted le.

Az adatok forrása: Irodalmijelen.hu

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 05. 04.
Szabó János interjúja Venivel az új albuma kapcsán. „A hosszú távú egészség és a lelkem tisztábban tartása érdekében nemet mondok a pillanatnyi kielégülést kínáló ingerekre.”
2025. 04. 28.
2025 május 4.  Anyák napja.  A világban fellelhető legmélyebben gyökerező,  legszorosabb, legönzetlenebb Szeretet ünnepe. Idén erre az alkalomra jelent meg egy eddig ismeretlen szerző - Hádész - kislemeze "Álmomban" címmel.
2025. 04. 22.
Lemezükön Schubert zenéje magával ragadó átváltozáson megy keresztül: improvizációk, klasszikus és jazz énektechnika közti hangszínek, élő elektronikus hatások tágítják mai térélménnyé a jól ismert dalok univerzumát.
2025. 04. 22.
“HELLO ISZTAMBUL” címmel, megjelent a Dolly Plusssz zenekar második lemeze. Az album a Hungária slágere mellett egy-két Dolly Roll örökzöldet is tartalmaz, a nyolcvanas évekből.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink