Elhunyt Oláh Andor.

2013. 12. 20.

Elhunyt Oláh Andor.
Szinte minden zenész ismerte, a többségünk szervezőként. A blues szcénában kikerülhetetlen volt. Hallottam blues zenekarok panaszait: „manapság ha nem Oláh Andor szervezi az eseményt vagy a zenekart, akkor ez nem is blues?”
A Mississippi Big Beatet akkor láttam először, amikor még az amerikai fekete énekessel játszottak. Nem vagyok blues rajongó, de nagyon megfogott. Andor hamar felismerte, hogy a blues nem maradhat skanzenben. Ha már gyakorolt akkora hatást a mai zenére, jár neki valami vissza is. A Mississippi Big Beat leírásában fogalmazzák meg a nyitást: „Az alkimisták a rap szlengjével, a népzenék nektárjával, a Big Beat ritmusával érkeztek és jól összekeverték ezeket a blues kormos fazekában, amibe véletlenül beleesett egy kis varázs gomba is!”
Emlékszem, hogy mutattam Andornak Ojos de Brujo egykori menedzserének az elektronikus blues válogatás lemezeit, össze is hoztam őket. Andor a magyar elektronikus zene legnyitottabb alakjával, Jutasival dolgozott azon, hogy a bluest „grúvosítsa”.
Egyszer felhívtam azzal, hogy kölcsönkérjek egy kromatikus szájharmonikát tőle, kellett egy felvételhez. Ő épp Hollandiában volt, de segített – részletesen elmagyarázta, hogyan tudom kifújni a kívánt hangokat sima szájharmonikán is.
Reikis volt és bokszoló. Egyszer kérdeztem tőle – miért éppen boksz. Azt válaszolt, hogy a testi kondíción túl a boksz óriási segítséget nyújt az összeszedettségben és a koncentrációban. Ezek nélkül nem tudott volna ennyit tenni, amennyit tett.
Edzette a testét és a szellemét, ezért is felfoghatatlan, miért ment el ilyen fiatalon és ilyen váratlanul…
Itt olvashatod el részletes biográfiáját. Itt letöltheted Mississippi Big Beat albumát.


 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 06. 02.
Egy hét zene, globális ritmusok és improvizáció a Balaton partján! Jammelj, tanulj és fejlődj amerikai, magyar és balkáni top zenészekkel!
2025. 05. 21.
Nehéz témát, a gyász feldolgozását, az elengedést és a továbblépést dolgozta fel legújabb dalában és az ahhoz készült videóklipben a Tornóczky All Access.
2025. 05. 20.
Mindenféle különösebb felvezetés nélkül a napokban megjelent a Bëlga új nagylemeze "Egyre gondolunk" címmel. Az új dalok közül néhányat élőben is bemutat az együttes június 6-án a Budapest Parkban.
2025. 05. 19.
Az "Ismeretlen magyar költő" (2023) című albummal útjára indult trió (baritongitár - szaxofon - dob) az amerikai Morphine-ra emlékeztető soundot hozza be az ízig-vérig magyar alternatív zenébe.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink