Ahol közügy a VIDOR

2008. 08. 29.
Négyszáz program hetven helyszínen kilenc nap alatt, mától szeptember 6-áig tart a VIDOR Fesztivál - a VIdámság és Derű ORszágos seregszemléje - Nyíregyházán.

Az immár hetedik összművészeti fesztivál - a Móricz Zsigmond Színház szervezésében - a város "összes termeiben" zajlik: utcán, színházban, óvodában, iskolában, kórházban, sőt még a börtönben is lesznek programok. Napközben báb- és utcaszínház, bohócok, karikaturisták, tűzzsonglőrök, mutatványosok szórakoztatják a nagyérdeműt, este koncertekre és filmvetítésre várják az érdeklődőket. Könyvutca, kávéláz, kiállítások nyílnak, többek között Picasso, Chagall, Max Ernst, Joan Miró grafikáiból.

Nyíregyháza megszépült főtere, a Kossuth tér lesz Európa legnagyobb ingyenes világzenei fesztiváljának színhelye. Olyan világsztárokat várnak ide, mint Al di Meola (a koncert szeptember 1-jén este nyolckor kezdődik), vagy az év felfedezettje, a portugál énekesnő, Ana Moura; vagy a Ghymes és a Muzsikás együttes. A koncerteket követő filmvetítések ingyenesek. A szervezők szándéka, hogy a VIDOR-on azok is eljuthassanak színvonalas előadásokra, akik egyébként ezt nem engedhetik meg maguknak. Nyíregyháza mellett több szabolcsi településen is tartanak programokat a gyerekeknek a sulibuli és ovibuli keretében.

- Manapság, amikor nagy szükségünk van a derű, a nevetés jótékony fiziológiai hatására, fontos küldetése van az ilyen antik értelemben vett népünnepélynek. Ezért tartom fontosnak kiemelni fesztiválunk családbarát és karitatív jellegét - közölte Tasnádi Csaba, a Móricz Zsigmond Színház igazgatója, hangsúlyozva: a programok kilencven százaléka ingyenes.

- Küldetésünk, hogy színvonalas szórakozási lehetőséget nyújtsunk minél szélesebb rétegeknek - tette hozzá a színidirektor, a fesztivál szellemi atyja, aki szerint már nem is az a fontos, ki találta ki, hanem az: olyan szeretet és öszszefogás övezi a városban munkájukat, hogy a fesztivál már közügy.

A versenyprogram - 14 vígjátékkal - a Móricz Zsigmond Színházban zajlik. A zsűri elnöke Szakonyi Károly Kossuth-díjas író, drámaíró. Néhány név a fellépő színművészek közül: Bodrogi Gyula, Csányi Sándor, Csomós Mari, Cserhalmi György, Hernádi Judit, Gálvölgyi János, Kern András.

A Művész Stúdióban lesz Fábry-est és dumaszínház. Megmérettetnek hét évszázad legrosszabb magyar versei - a Vörös Postakocsi című folyóirat szerkesztőinek válogatásában. A "prókátor" Spiró György író, a "bíró" Jánosi Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola rektora lesz.

A fesztivál honlapja: www.vidorfest.hu.

NOL Cservenyák Katalin  2008. 08. 29.


MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 04. 20.
"Különleges tehetség kell ahhoz, hogy valaki így tovább tudja vinni a zene ősi, szakrális lélekgyógyító minőségét." Szabó János lemezkritikája.
2025. 11. 16.
"Egy nagy mérföldkő volt az életemben, amikor zeneszerzőként dolgozhattam egy színházi musicalben, ahol Miklós Tibor volt a szövegíró. Ez volt az első komolyabb visszajelzés"
2025. 11. 16.
Mysongs.ai néven elindult az első magyar, kizárólag mesterséges intelligencia által generált zenéket kínáló streaming platform. Az oldal számos funkcióval rendelkezik, köztük zene generálása, feltöltése, hallgatása...
2025. 11. 13.
DJ Bootsie, a magyar elektronika és hiphop úttörője a világon először ültette át Bartók Béla legismertebb műveit samplerre, dobgépre és lemezjátszóra. A neves angol BBE kiadó által megjelenített album a Dalok.hu-n is elérhető!
2025. 11. 05.
Nincs kérdés: nincs veszélyben a fesztivál 2026-os megrendezése, így a Szigetre  számítók tízezreinek öröme is megalapozásra került.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink

A honlapon hozzáférhetővé tett zenei művek felhasználása az Artisjus engedélyével történik.
All rights reserved © Magyar Élőzene Nonprofit Kft.