A Hangfoglaló Program 5 éve

2020. 01. 13.

Először a számok. „2017 óta Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program eddig mintegy 4,3 milliárd forintot fordíthatott pályázatokra. Ebből közel 1 milliárd jutott a koncerthelyszíneknek, hogy a Kárpát-medencében továbbra is lehessen magyar élőzenével találkozni. Hasonló összeggel segítettük a hazai könnyűzene külföldi megjelenítését, ami egy hosszú építkezés, de már látszanak az eredményei”. A pénzösszegek mellett Bajnai Zsolt kiemelte a 140 zenekart is, amelyeket eddig az Induló Előadói Alprogramban támogattak, avagy a Hangszert a kézbe 36 állomását, amelyeken több mint kilencvenezer fiatal és kevésbé fiatal próbálhatott ki úgy zenei eszközöket, ahogy egyébként sehol sem lenne lehetősége.

A program megteremtette a lehetőséget, hogy egyre többen foglalkozzanak a magyar könnyűzene múltjával, a menedzserképzéssel, eddig szinte teljesen hiányzó kutatásokkal, vagy éppen a könnyűzenei oktatás lehetőségeivel.
Az öt év általános eredménye - a fiatalokat leginkább megfogó, de a mindennapokban mindenkit körülvevő művészeti ág végre szervezeti szinten, forrásokkal, kiszámíthatóan felzárkózott a többi művészeti ág mellé.
Azokkal a hangokkal szemben, akik azt állítják, hogy a könnyű zenének önfinanszírozónak kell lennie, Bajnai Zsolt ezt állítja: „a tehetséggondozás, a kultúrához való hozzáférés egyenlő esélyeinek a biztosítása, a magyar szerzők külföldi piacokra való eljuttatása, a szerteágazó szakemberképzés, vagy éppen a jövőhöz nélkülözhetetlen múlt megőrzése egy ekkora nemzetnél, ilyen méretű piacon, az állam képében megjelenő közösség részvétele nélkül elképzelhetetlen és lehetetlen. Nem véletlen, hogy a Hangfoglaló Program kilenc alprogramjával, a HOTS magyar exportbrand-del és a Könnyűzenei Szolgáltató Irodával, ezekre a kihívásokra válaszoló, kvázi életpályamodellt kínálva igyekszünk tenni a kortárs, minőségi zenéért és művelőikért.”
Hozzátesszük, hogy a Hangfoglaló a szerzőktől, kiadóktól és előadóktól elvont pénzekkel gazdálkodik, ilyen értelemben nem beszélhetünk állami finanszírozásról.
Végül annak a fontosságát emelte ki Bajnai Zsolt, hogy nem kész, kőbe vésett projektek ismétlődnek évente, hanem ügyek vannak, amelyeket a szakma képviselői alakíthatnak, amelyek az elvárásokhoz és a lehetőségekhez igazodhatnak.

Forrás: Kultura.hu

 

MEGOSZTÁS

További hírek

2025. 02. 09.
Cserepes Károly remix-sorozatának hetedik lemeze, a "The Beginning of the Beginning" felkerült a Transglobal World Music Chart nemzetközi toplista rangos 14. helyére.
2025. 05. 05.
A Szigetet és a magyar borokat népszerűsítő dalt írnak az Artisjus Songbook Campen. A budapesti eseményre 11 országból 24 alkotó, köztük 10 magyar érkezik azzal a céllal, hogy közösen komponáljanak és...
2025. 05. 04.
Szabó János interjúja Venivel az új albuma kapcsán. „A hosszú távú egészség és a lelkem tisztábban tartása érdekében nemet mondok a pillanatnyi kielégülést kínáló ingerekre.”
2025. 04. 28.
2025 május 4.  Anyák napja.  A világban fellelhető legmélyebben gyökerező,  legszorosabb, legönzetlenebb Szeretet ünnepe. Idén erre az alkalomra jelent meg egy eddig ismeretlen szerző - Hádész - kislemeze "Álmomban" címmel.
2025. 04. 22.
Lemezükön Schubert zenéje magával ragadó átváltozáson megy keresztül: improvizációk, klasszikus és jazz énektechnika közti hangszínek, élő elektronikus hatások tágítják mai térélménnyé a jól ismert dalok univerzumát.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink